logo
Zarządzanie firmą w chmurze ....

logo

Co to jest Aplikacja Internetowa?

Definicja

Aplikacja internetowa, to program komputerowy, pracujący na serwerze (w chmurze), który komunikuje się przez sieć komputerową (Internet) z lokalnym komputerem użytkownika najczęśniej przy wykorzystaniu przeglądarki internetowej.
Do pracy potrzebujemy zatem jedynie komputera, tabletu lub smartfona z przeglądarką internetową i dostępem do sieci internet.
Inne nazwy aplikacji internetowych, to Aplikacja Webowa lub z j. angielskiego Web Application. Czasami też zwane są rozwiązaniami Webowymi lub poprostu WEB 2.0.

Zawsze aktualna wersja ...

W przypadku aplikacji webowych nie jest konieczne instalowanie oprogramowania na swoim komputerze z uwagi na to, że wszelkie jego elementy przechowywane są na serwerze. Użytkownik, wchodząc na stronę WWW aplikacji internetowej, wczytuje do swojej przeglądarki internetowej najnowszy i zawsze aktualny kod aplikacji.
Dodatkowo użytkownik nie musi się przejmować wykonywaniem kopii bezpieczeństwa czy koniecznością wykonywania aktualizacji oprogramowania. Jeśli programiści skorygują błąd lub przygotują aktualizację aplikacji jest ona od razu dostępna dla wszyskich jej użytkowników.

Technologia

Aplikacja internetowa składa się z dwóch zasadnicznych elementów:
  • Części serwerower (backend), w której dane są przechowywane i przetwarzane (baza danych).
  • Części klienckiej (frontend), będącą interfacem użytkownika, pozwalającym na zarządzanie danymi.
Do przygotowania samej aplikacji używa się różnych technologii (np. języków PHP, Java, C#, JavaScript), jak również serwerów aplikacji. Są to jednak sprawy nieistotne z punktu widzenia użytkownika aplikacji, dla którego jest to poprostu interaktywna strona internegowa.

Przykłady aplikacji webowych

Przykładem aplikacji internetowej są serwisy transakcyjne banków, w których użytkownik może zarządzać swoimi finansami. Są nimi również wszelkiej maści sklepy internetowe, platforma Allegro, platformy e-learningowe, systemy obsługi klientów, czy też serwisy ePUAP i ePUE – ogólnopolskie platformy służące do komunikacji obywateli z jednostkami rządowymi, takimi jak ZUS czy urzędy.

Wiele firm korzysta również ze specyficznych systemów do obługi swoich klientów, zleceń, zamówień, czy organizacji pracy. Zastosowanie aplikacji internetowych ułatwia w sposób znaczący pracę oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze z uwagi na brak konieczności korzystania ze wsparcia działów IT.